Vacuum Oven
Pioneers in the industry, we offer 1000 degree c horizontal 2zone split tube furnace, vertical-horizontal split tube furnace 1100 degree c, two zone split type furnace, horizontal single zone split tube furnace, high temperature vacuum oven round 500 degree c and ms electric vacuum oven 300 degree from India.
1000 degree C Horizontal 2Zone Split Tube Furnace
Approx. Price: Rs 90,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Type Of Furnace | Fix |
| Max Temperature | 1000 degree Celsius |
| Hot Zone Length (mm) | Outer Dia:60mm Lemgth:200mm Each Zone |
| Uniform Hot Zone Length | 150mm |
| Tube Length (mm) | 1200mm |
Horizontal 2Zone Split Tube Furnace manufacture by Shrinitha Scientific,vasai,Maharashtra.
Maximum Design Temperature:1100c
Continous Operating Temperature:1000c
Additional Information:
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 4weeks
- Packaging Details: Wooden box packaging
Vertical-Horizontal Split Tube Furnace 1100 Degree C
Approx. Price: Rs 80,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Type Of Furnace | Tilt |
| Max Temperature | 1000 degree Celsius |
| Hot Zone Length (mm) | Outer Dia:30mm, Length:300mm |
| Uniform Hot Zone Length | 200mm |
| Tube Length (mm) | 1000mm |
Vertical Split Tube furnace manufactured by Shrinitha Scientific,Vasai,Maharashtra.
Maximim Design Temperature:1100c
Continous Opearting Temperature:1000c
Two Zone Split Type Furnace
Approx. Price: Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hot Zone Length (mm) | 250mm |
| Uniform Hot Zone Length | 150mm |
| Tube Length (mm) | 1200mm |
| External Dimension (L x H x D) (mm) | 1000x610x510 |
| Tube Size | 60x55x1200 |
| Tube Length | 1200mm |
| Power Source | Electric |
High Temperature split Tube Furnace 2Zone
Maximum Temperature:1200C
Operating Temperature:1050C
Zone 1:60x250
Zone 2:60x250
Additional Information:
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4Weeks
- Packaging Details: Export quality wooden box packaging.
Horizontal Single Zone Split Tube Furnace
Approx. Price: Rs 80,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Hot Zone Length (mm) | 250mm |
| Uniform Hot Zone Length | 180mm |
| Tube Length (mm) | 1000mm |
| External Dimension (L x H x D) (mm) | 500mm x 700mm x 550mm |
| Tube Size | 60x55x1000 |
| Tube Length | 1000mm |
| Power Source | Electric |
High Temperature Horizontal Split Tube Furnace:Single Zone Manufactured By Shrinitha Scientific, Vaasai, Maharashtra, India.
Maximum Temperature:1200c
Continous Operating Temperature:1050c
Tube Dia:60mm, Heating Zone Length:250mm
Additional Information:
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4Weeks
- Packaging Details: Export Quality Wooden Box Packaging
High Temperature Vacuum Oven Round 500 Degree C
Approx. Price: Rs 96,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Temperature | 500C |
| Power Source | Electric |
| Vacuum Level | 760MMHG |
| Usage/Application | Drying |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Aerospace Parts, Electronics, Pharma Drying, Laboratory Use, Chemical Drying |
| Display Type | Digital |
| Capacity | 5 Kg |
| Oven Types | Round Chamber Oven |
| Product Temperature | 500 Degree C |
High Tempearture Vacuum Dryig Oven manufactured by Shrinitha Scientific, Vasai, Maharashtra.
Maximum Temperature:600c
Continous Operating Temperature:500c
Heating Zone: Dia:350mm, Length:350mm
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 15DAYS
- Packaging Details: EXPORT QUALITY WOODEN BOX PACKAGING.
MS Electric Vacuum Oven 300 Degree
Approx. Price: Rs 45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 27L |
| Max Temperature | 300°C |
| Power Source | Electric |
| Vacuum Level | 760MMHG |
| Temperature | 300 deg. Celsius |
| Door Type | Single Door |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Application | Pharma Drying, Aerospace Parts, Laboratory Use, Chemical Drying, Electronics |
Vacuum drying oven manufactured by Shrinitha Scientific, Vasai, maharashtra.
Maximum Temperature:250c
Heating Zone:300mm x 300mm x 300mm
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 15DAYS
- Packaging Details: EXPORT QUALITY WOODEN BOX PACKAGING
Approx. Price: Rs 48,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 20 L |
| Max Temperature | 200°C |
| Vacuum Level | 760MMHG |
| Temperature | 200 deg. Celsius |
| Power Source | ELECTRIC |
| Usage/Application | DRYING |
| Application | Laboratory Use, Pharma Drying, Electronics, Chemical Drying, Aerospace Parts |
| Country of Origin | Made in India |
ROUND CHAMBER VACUUM OVEN MANUFACTURED BY SHRINITHA SCIENTIFIC, VASAI, MAHARASHTRA, INDIA.
MAXIMUM TEMPERATURE:250C
OPERATING TEMPERATURE:220C
HEATING ZONE:250(DIA)X300(LENGTH)
Additional Information:
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4WEEKS
- Packaging Details: EXPORT QUALITY WOODEN BOX STANDRAD PACKAGING.