Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Temperature | 1800C |
| Tube Diameter | 75 mm |
| Tube Length | 300 mm |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
High Temperature Horizontal Tubular Furnace Manufactured by Shrinitha Scientific, Vasai, Maharashtra.
Maximum Temperature:1800c
Operating Temperature:1700c
Tube Diameter:80mm
Heating Zone Length:300mm
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Temperature | 1200 C |
| Tube Diameter | 50 mm |
| Tube Length | 1200 mm |
| Zone Type | Two Zone |
| Tube Material | Quartz |
| Mounting Type | FLOOR MOUNTED |
| Control Type | Programmable |
| Atmosphere | Vacuum |
| Power Rating | 5 kW |
Additional Information: