Laboratory Equipment
Offering you a complete choice of products which include 25ml teflon lined hydrothermal autoclave reactor, high temperature furnaces, chemical vapor deposition system 1200c ms, laboratory furnaces 230v and industrial vacuum pumps 220v.
25ML Teflon Lined Hydrothermal Autoclave Reactor
Approx. Price: Rs 5,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Chamber Volume | 25 mL |
| Capacity | 25 ml |
| Max Temperature | 220 °C |
| Max Pressure | 3 MPa |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure Range | 30Bar |
| Temperature Range | 240c |
| Application | Lab Research, Crystal Growth, Nanomaterial, Hydrothermal |
| Color | Silver |
| Brand | Shrinitha Scientific |
Teflon Lined Hydrothermal Autoclave Reactor
Design Temperature:240c
Operating Temperature:200c
Max Presuure:30Bar
Jar:PTFE Jar
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1WEEK
- Packaging Details: EXPORT QUALITY PACKAGING
High Temperature Furnaces
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Loading Capacity(kg) | 500 Kg |
| Type Of Furnace | Fix |
| Max Operating Temperature | 1000 degree Celsius |
| Melting Material | Iron |
| Power Source | Electric |
| Rated Power (KW) | 25KW |
| Input Voltage (V) | 415V |
| Furnace Voltage (V) | 380V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: 4Weeks
- Packaging Details: Wooden box export type packaging.
Chemical Vapor Deposition System 1200C MS
Approx. Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild steel |
| Machine Structure | Portable Machine |
| Design Type | Standard, Customised |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Model Name/Number | DSS/STF1200-1/150x300 |
| Capacity | 500gm |
| Rated Temperature | 1200C |
1200c Single Zone Chemical Vapour Deposition System with direct drive oiled based rotary vane vacuum system.
Approx. Price: Rs 46,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 100Kg |
| Material | MS |
| Volatage | 230V |
| Power | 6KW |
| Color | Red |
| Packaging Type | Box |
High Temperature Laboratory Muffle furnace manufactured by Shrinitha Scientific, Vasai, Maharashtra.
Maximum Temperature:1400c
Continous Operating Temperature:1300c
Heating Zone:125mm x 125mm x 250mm
Industrial Vacuum Pumps 220V
Approx. Price: Rs 15,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power | 1.5 HP |
| Voltage | 220V |
| Brand | Shrinitha Scientific |
| Material | MS |
| Flow Rate | 20 m3 |
| Number Of Stages | Single stage |
1. Industrial vacuum pumps are essential equipment designed to create and maintain a vacuum in various industrial applications. Engineered for durability and efficiency, these pumps effectively remove air and other gases from sealed environments, ensuring optimal performance in processes such as packaging, material handling, and chemical processing. With advanced technology and robust construction, they offer reliable operation, reduced maintenance costs, and enhanced productivity, making them a vital component in modern industrial settings.