Industrial Furnaces
Pioneers in the industry, we offer 1200c two zone split tube furnace stainless steel body, 1800c raising hearth furnace, rectangular muffle furnace and melting furnace from India.
1200c Two Zone Split Tube Furnace Stainless Steel Body
Approx. Price: Rs 2,16,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Temperature | 1200 C |
| Tube Diameter | 50 mm |
| Tube Length | 1200 mm |
| Zone Type | Two Zone |
| Tube Material | Quartz |
| Mounting Type | Bench Top |
| Opening Type | Horizontal Split |
| Control Type | PID |
| Power Rating | 5 kW |
HIGH TEMPERATURE 2 ZONE SPLIT TUBE FURNACE WITH SS304 CASING, MANUFACTURED BY SHRINITHA SCIENTIFC VASAI, MAHARASHTRA, INDIA.
DESIGN TEMPERATURE:1200C
OPERATING TEMPERATURE:1050C
TUBE DIA:50MM
ZONE LENGTH:200MM
TUBE LENGTH:1200MM
COMPATIBLE FOR VACUUM & GAS BOTH.
Additional Information:
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4WEEKS
- Packaging Details: EXPORT QUALITY WODEN BOX PACKAGING
1800C RAISING HEARTH FURNACE
Approx. Price: Rs 4,76,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Temperature | 1800 C |
| Heat Source | Electric |
| Chamber Volume | 8L |
| Furnace Type | RAISING HEARTH FURNACE |
| Atmosphere | Air |
| Control Type | PID |
| Insulation Type | Ceramic Fiber |
| Heating Element | MoSi2 |
| Power Supply | Single Phase 230 V |
1800C RAISING HEARTH FURNACE ALSO CALLED AS BOTTOM LOADING FURNACE MANUFACTURED BY SHRINITHA SCIENTIFIC VASAI,MAHARASHTRA, INDIA.
DESIGN TEMPERATURE:1800C
OPERATING TEMPERATURE:1700C
HEATING ZONE:200MM X200MM X 200MM
CAPACITY:8LITERS
Additional Information:
- Production Capacity: 50
- Delivery Time: 4-5WEEKS
- Packaging Details: EXPORT QUALITY WOODEN BOX PACKAGING
Rectangular Muffle Furnace