Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Temperature | 1200 C |
| Chamber Volume | 12L |
| Material Loading Capacity | 10Kg |
| Heat Source | Electric |
| Power Source | Electric |
High Temperature Muffle Furnace Manufactured by Shrinitha Scienyific,Vasai,Maharashtra,India.
Maximum Temperature:1200c
Working Tenperature:1150c
Heating Zone:200x200x300
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Rated Load | 250–500 kg |
| Tempering Temp | 600°C |
| Application | Tool Steel, Glass Tempering, Alloy Steel, Spring Steel, Gears, Bearing Steel, Castings |
| Material Loading Capacity | 500 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
HIGH TEMPERATURE ELECTRIC TEMPERING FURNACE MANUFACTURED BY SHRINITHA SCIENTIFIC, VASAI, MAHARASHTRA, INDIA.
MAXIMUM TEMPERATURE:800C
OPERATING TEMPERATURE:700C
HEATING ZONE:800X800X800
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 28 L |
| Max Temperature | 250 °C |
| Chamber Type | Double Wall |
| No Of Trays | 2 |
| Temperature Range | 50-250 Degree Celsius |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Shrinitha |
| Usage/Application | Laboratory |
| No Of Chamber | One |
| Air Circulation | Motorized Recirculation |
| Chamber Volume | 27 Litre |
| Number Of Shelves | 2 |
| Display Type | Digital |
Additional Information: